Peste 500 aricole pirotehnice, confiscate de polițiștii din Aiud

0

Peste 500 de articole pirotehnice au fost confiscate marți, de polițiștii din municipiul Aiud.

Oamenii legii au descoperit cantitatea de materiale pirotehnice, depozitate intr un magazin din Aiud, pentru a fi vândute apoi in perioada sărbătorilor de iarna.

Patronii magazinului, nu aveau autorizație pentru a comercializa astfel de produse.

„La data de 3 noiembrie 2020, polițiștii Serviciului Arme, Explozivi, Substanțe Periculoase din IPJ Alba au făcut un control la un magazin din Aiud, pentru a verifica legalitatea comercializării de obiecte pirotehnice.

Cu ocazia controlului au fost identificate 544 de articole pirotehnice, din

categorie F1, pentru comercializarea cărora societatea comercială nu era autorizată. Polițiștii au întocmit dosar penal și continuă cercetările sub aspectul săvârșirii infracțiunii de ,,orice operațiuni cu articole pirotehnice efectuate fără drept”, și au luat măsura indisponibilizării întregii cantități de articole pirotehnice”.

Foto: poză ilustrativă.

Distribuie

Lasă un comentariu

Top