Ne -am făcut de râs: România – Georgia 1 – 2, într – o partidă amicală, cu doi eliminați

0

Reprezentativa României a fost învinsă, miercuri seară, cu scorul de 2-1, de selecţionata Georgiei, într-un meci amical disputat pe stadionul “Ilie Oană” din Ploieşti.

Eșecul cu Georgia, a consemnat prima înfrângere suferită de tricolori, în partidele amicale.

A fost prima înfrângere, suferită de prima reprezentativă, în fața naționalei Georgiei.

În minutul 42 al întâlnirii de la Ploiești, Florin Tănase, a fost eliminat direct de centralul partidei, jucătorul FCSB – ului, după ce jucătorul FCSB – ului, și – a locit cu cotul în față un adversar.

De partea cealaltă, în minutul 65, Kvirkvelia (Georgia), a fost eliminat, după un fault un careu asupra făcut asupra lui Ivan.

Chiar și în 10 aomeni, georgienii au înscris ăn două rânduri, prin Georges Mikautadze (min 61) și Ghiorghi Aburjania (min 71).

Golul de onoare al tricolorilor a fost înscris de Andrei Ivan (78), cu un şut în forţă la colţul scurt, după o pasă excelentă oferită de Sorescu.

Pentru naționala României, urmează amicalul de duminică, cu începere de la ora 19.00, cu Anglia, partida care se va disputa la Middlesbrough.