Fotbal: Anglia – România 1 – 0, într-o partidă amicală cu două penalty – uri. Nicușor Stanciu Și Nedelcearu, au refuzat să îngenuncheze pentru mișcarea antirasială Black Lives Matter

0

Reprezentativa de fotbal a României, a fost învinsă, duminică, cu scorul de 1 – 0, de către naționala Angliei, într – o partidă amicală disputată pe stadionul din Middlesborough.

Unicul gol al întâlnirii, a fost marcat Mărcuş Rashford (min 68), din penalty -ul obținut de Jack Grealish, faultat pe Tiberiu Căpușă, intrat în teren doar de un minut.

La doar opt minute, englezii au mai primit un penalty, de data acesta la faultul căpitanului naționalei, Vlad Chiricheș, la Dominic Calvert-Lewin. Lovitura de la 11 metri, executată de jucătorul lui Liverpool, Jordan Henderson, este apărată de portarul României, Florin Nită.

Victoria naționalei Angliei, a fost prima obținută în fața tricolorilor, după o pauză de 50 de ani, de când englezii au reușit un succes în fața României.

În prima repriză, tricolorii au avut cele mai mari șanse de a înscrie prin Răzvan Marin și Deian Sorescu, iar în replică englezii au lovit de două ori tranversala, prin Dominic Calvert-Lewin și Jadon Sancho.

În repriza secundă, tot România a fost cea mai periculoasă prin Deian Sorescu și Alexandru Cicâldău. Jucătorii din Albion, puteau deschide scorul prin Mărcuş Rashford, care a reușit o cursă superbă, de 30 de metri, finaliză însă cu șut pe lângă poartă.

România a avut șansa egalării în minutul 74, când Alexandru Cicâldău și Andrei Ivan au șutat din interiorul careului la aceeași fază, însă execuțiile au fost respinse de Tyrone Mings, respectiv portarul Sam Johnstone.

Mijlocașul albaiulian Nicolae Stanciu, a refuzat duminică să îngenuncheze pentru mişcarea Black Lives Matter înaintea meciului amical al României cu Anglia. El a spus că a refuzat gestul din solidaritate pentru colegul său de la Slavia Praga, Ondrej Kudela, despre care Stanciu susține că a fost suspendat nemeritat pentru un presupus incident de rasism, transmite News.ro.

Nicolae Stanciu și Ionuț Nedelcearu sunt singurii fotbaliști români care nu au îngenuncheat înaintea începerii meciului cu Anglia. Gestul fotbaliștilor britanici, care au îngenuncheat în corpore, a fost fluierat de o parte a spectatorilor de pe stadionul Riverside din Middlesbrough.

În semn de solidaritate pentru mișcarea antirasială Black Lives Matter, jucătorii naționalei Angliei, au ales să îngenuncheze, înaintea fiecărui meci fie el amical sau partidă oficială.