Peste 500 de persoane legitimate, 12 permise de conducere reținute, amenzi de aproape 37.000 lei, date de polițiști și jandarmi în ultimele 24 de ore

0

Polițiștii din Alba au organizat duminică, pe teritoriul județului, o acțiune în sistem integrat pentru siguranța cetățenilor.

În cadrul acțiunii, polițiștii au legitimat peste 500 de persoane, oamenii legii au reținut 12 permise de conducere.

Polițiștii și jandarmii au aplicat amenzi, în valoare totală de aproape 37.000 lei.

Ieri, 10 septembrie 2023, polițiștii și jandarmii din județul Alba au continuat acțiunile, în sistem integrat, pentru combaterea faptelor de natură penală și contravențională și pentru prevenirea incidentelor care ar putea afecta liniștea cetățenilor din județ.

În cadrul activităților desfășurate, au fost legitimate 519 persoane și au fost verificate 374 de autovehicule.

Au fost constatate 160 de abateri de natură contravențională, majoritatea la normele legale privind circulația pe drumurile publice, care au fost sancționate cu amenzi în valoare totală de 36.895 lei. A fost retrase 9 certificate de înmatriculare, au fost reținute 9 permise de conducere, au fost reținute 12 permise de conducere și au fost constatate 9 infracțiuni.

Au fost efectuate 223 de testări privind consumul de alcool și droguri.

Distribuie

Lasă un comentariu

Top