Simona Halep, a câștigat Summer Set 1 de la Melbourne. Este primul trofeu din 2022, pentru tenismena româncă

0

Simona Halep, locul 20 WTA, a câștigat duminică dimineața, turneul Melbourne Summer Set 1, după ce a trecut în finală, scor 6-2, 6-3, de Veronika Kudermetova(Rusia), locul 31 WTA.

Halep s – a impus fără emoții, într – o partidă care a durat o oră și 15 minute.

Grație victoriei de la Melbourne, Halep va urca până pe locul 15 în clasamentul mondial.

Pentru câștigarea turneului Melbourne Summer Set 1, Simona Halep va primi 31.000 de dolari și 280 de puncte în clasamentul WTA.

Următorul turneu important la care va participa Simona Halep, va fi Gran Slam de la Australian Open, turneu care se va desfășura în perioada 17-30 ianuarie 2022.