Două persoane au fost rănite, în urma unui incendiu izbucnit, marți, la o societate de încărcat butelii din municipiul Alba Iulia.
Sediul firmei se află în imediata vecinătate a Detașamentului de Pompieri Alba Iulia, iar incendiul a fost observat la timp, de către pompierii aflați în tura de serviciu.
Potrivit ISU Alba, incendiul a izbucnit la banda transportoare, iar pentru lichidarea flăcărilor, pompierii au intervenit cu o autospecială și autoscară.
În urma incendiului au rezultat două victime cu arsuri de gradul 1 şi 2, la nivelul feței şi membrelor.
Victimele un bărbat de aproximativ 60 de ani cu arsuri de gradul 2 la nivelul feței și membrelor inferioare și un bărbat de 57 ani cu arsuri de gradul 1 la nivelul feței, au primit asistență medicală, fiind transportați la UPU Alba.
Cauza incendiului a fost o acumulare de gaze în interiorul halei, care a provocat o explozie, urmată de un incendiu.