Doi șoferi, unul din comuna Sântimbru iar altul din orașul Zlatna, au fost depistați joi, de către polițiști la un control în trafic, aflându-se la volan sub influența băuturilor alcoolice.
La data de 3 martie 2023, în jurul orei 18,20, polițiștii rutieri din Zlatna, în timp ce acționau împreună cu Poliția Locală, pe șoseaua ocolitoare a orașului Zlatna, au depistat un bărbat de 53 de ani, din Zlatna, care conducea un autoturism fiind sub influența băuturilor alcoolice.
În urma testării conducătorului auto, cu aparatul etilotest, a rezultat valoarea de 0,74 mg/litru alcool pur în aerul expirat, motiv pentru care a fost condus la spital unde i-au fost recoltate mostre de sânge, în vederea stabilirii alcoolemiei.
Față de conducătorul auto, cercetările sunt continuate sub aspectul săvârșirii infracțiunii de conducere sub influența alcoolului.
La data de 3 martie 2023, în jurul orei orei 15.40, polițiștii Secției 1 Poliție Rurală Galda de Jos au depistat un bărbat de 33 de ani, din comuna Sântimbru, în timp ce conducea un tractor, pe raza localității, fiind sub influența băuturilor alcoolice.
În urma testării conducătorului auto, cu aparatul etilotest, a rezultat valoarea de 0,48 mg/l alcool pur în aerul expirat, motiv pentru care a fost condus la spital unde i-au fost recoltate mostre de sânge, în vederea stabilirii alcoolemiei.
Cu ocazia verificărilor efectuate, polițiștii au constatat că tractorul și remorca atașată acesteia nu sunt înmatriculate în circulație.
Față de conducătorul auto, cercetările sunt continuate sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de conducere sub influența alcoolului și punerea în circulație a unui autovehicul neînmatriculat.