Euro2020, Optimi de finală: Olanda – Cehia și Belgia – Portugalia. Romelu Lukaku vs Cristiano Ronaldo

0

Duminică sunt programate alte două întâlniri, care vor conta pentru faza optimilor de finală ale Campionatului European de Fotbal (EURO 2020).

În prima zi, sâmbătă, Danemarca și Italia au obținut biletele pentru sferturile de finală, după ce danezii au trecut la scor, 4 – 0, de Țara Galilor, iar „Squadra Azzurra” a avurt nevoie de prelungiri, în partida cu Austria, pentru a se califica mai departe. La finalul celor 90 de minute, scorul a fost egal 0 – 0, italienii impunând – se în cele două reprize de prelungire, cu scorul de 2 – 1.

Astăzi, se vor întâlni partidele zilei, Olanda – Cehia, partidă care va începe la ora 19.00, și se va disputa pe arena din Budapesta, Puskas Arena.

De la ora 22.00, pe stadionul din Sevilla, Estadio de La Cartuja, vom avea parte de un derby stelar, între două favorite la câștigarea turneului, Belgia lui Lukaku și Hazard, de Bruyne și Portugalia lui Cristiano Ronaldo.

Olanda – Cehia

Este momentul în care batavii lui Frank de Boer trebuie să confirme forma arătată în faza grupelor, la Amsterdam, contra unor echipe inferioare lor. E o situație similară și pentru adversarii lor, care, în Marea Britanie, n-au câștigat decât contra celei mai slabe echipe din grupă, Scoția.

De la destrămarea Cehoslovaciei, cele două formații s-au tot întâlnit în calificări și la turnee finale. Ultimele dueluri au avut loc în preliminariile lui Euro 2016, atunci când Cehia a obținut o dublă victorie, lăsând Olanda acasă.

Au fost însă și primele confruntări de la cele care au avut loc în calificările pentru Cupa Mondială din 2006, atunci când „Oranje” a bătut de două ori și a câștigat o grupă din care a făcut parte și România. La turneele finale, acestea s-au aflat față în față în faza grupelor de la Euro 2000 și Euro 2004.

Mai întâi, Olanda s-a impus cu 1-0 cu un gol al actualului selecționer, Frank de Boer, în poarta lui Srnicek, decedat între timp, iar, apoi, Cehia a câștigat cu 3-2 în Portugalia, după ce a revenit de la 0-2.

OLANDA TREBUIE SĂ PROFITE DE TRASEU
Spre deosebire de alte câștigătoare de grupă, Olanda a prins o poziție foarte bună pe tabloul fazelor eliminatorii, fiind considerată favorită la calificarea în semifinale, întrucât are prima șansă atât cu Cehia, cât și într-un sfert de finală cu Țara Galilor sau Danemarca.

Lucrurile s-ar putea complica abia în careul de ași, cu Anglia sau Germania. „Portocala mecanică” a arătat bine în cea mai mare parte a primelor trei partide, dar a fost aproape să cedeze în singurul moment în care a fost testată serios.

Primul joc a fost și cel mai greu pentru batavi, care au scăpat cu bine, câștigând cu 3-2 în fața Ucrainei. După o primă repriză în care Bushchan și defensiva lui Shevchenko au făcut față atacurilor olandeze, în partea a doua, portarul lui Dynamo Kyiv a făcut câteva greșeli, iar gazdele de la Amsterdam au ajuns să aibă 2-0.

N-a fost de ajuns, pentru că ucrainenii au revenit în câteva minute prin Yarmolenko și Yaremchuk și a fost nevoie și de reușita lui Dumfries din minutul 85 pentru ca ai lui De Boer să înceapă cu trei puncte.

Următoarele două partide au fost ceva mai simple pentru Olanda. A urmat victoria cu 2-0 în fața Austriei, care a echivalat atât cu calificare, cât și cu securizarea primului loc în grupa B.

În aceste condiții, Frank de Boer și-ar fi putut permite să menajeze anumiți titulari cu Macedonia de Nord, dar fostul căpitan al naționalei batave a refuzat să facă acest lucru, mizând în continuare pe al său 5-3-2 și pe aproape aceeași jucători ca în meciurile anterioare. Doar De Roon și Weghorst nu au mai fost titulari într-un 3-0 contra debutantei la Euro.

În mod normal, cei doi ar trebui să revină în primul 11 în partida de duminică, împotriva Cehiei, deși Donyell Malen a intrat bine în joc atunci când a primit șanse. Atacantul lui Wolfsburg are însă un gol și mai multă experiență, astfel încât e favorit să joace din nou alături de Memphis Depay.

În ceea ce-l privește pe Marten de Roon, mijlocașul Atalantei a fost protejat de suspendare în ultima partidă din grupe, întrucât luase un galben cu Austria. Un lucru bun pentru olandezi este acela că Matthijs de Ligt pare să se fie complet refăcut, după ce a ratat primul meci, întrucât nu era încă la 100%.

SILHAVY A PIERDUT O PIESĂ DIN PUZZLE

Cehia a început acest turneu foarte bine, cu o victorie la Glasgow, cu 2-0 în fața gazdei Scoția. Patrik Schick a fost de departe omul meciului. Pe lângă faptul că a marcat ambele goluri, pe al doilea l-a reușit de la aproape jumătatea sezonului. Momentul bun al cehilor a continuat și peste patru zile, tot pe Hampden Park, în fața Croației. Sau, mai bine zis, momentul bun al lui Schick. Atancatul lui Leverkusen a transformat un penalty cu nasul sângerând, după ce fusese lovit cu cotul la faza acordării loviturii de pedeapsă.

Din păcate pentru echipa lui Jaroslav Silhavy, lucrurile s-au complicat după pauză, întrucât Ivan Perisic a egalat la nici două minute după reluare. S-a terminat 1-1, iar Cehia deja era sigură de calificarea în optimi. Singurul lucru care urma să fie determinat era poziția din grupă. Primul loc s-a dus prin înfrângerea în fața Angliei, 0-1 pe Wembley, un meci în care cehii n-au reușit prea multe și nici n-au avut determinarea necesară pentru a spera la mai mult. Au terminat pe 3 în cele din urmă, pentru că, în cealaltă partidă, Croația a bătut cu 3-1 pe Scoția.

Grupa D a fost poate cea mai dezavantajată de alcătuirea tabloului eliminatoriu, pentru că toate cele trei formații care au avanasat au meciuri grele în optimi. Cel mai greu e cel al câștigătoarea grupei, Anglia, care va întâlni Germania. Croația va juca împotriva Spaniei, într-o jumătate infernală. Astfel, cehii se pot declara mulțumiți de acest duel cu Olanda, pentru că, o victorie, le poate deschide drumul spre semifinale.

Asemeni lui De Boer, și Silhavy a mers cam pe aceeași idee tactică până acum, un 4-2-3-1 cu aproape aceeași titulari. Din primul 11 a dispărut, pe parcurs, doar Kral, care a fost înlocuit de Holes, după primul meci. Pentru întâlnirea de duminică, Silhavy va fi obligat să facă însă o modificare, pentru că fundașul stânga Boril a luat al doilea cartonaș galben cu Anglia și va fi suspendat. Cele mai mari șanse să joace în locul său le are Ales Mateju, apărător lateral în Serie B, la Brescia.

Olanda – Belgia

Duelul de duminică, 27 iunie, ora 22:00, de la Sevilla, se poate constitui oricând în finala unui turneu major. Pe de o parte, Belgia este într-un moment în care multă lume se așteaptă ca generația ei formidabilă să dea în sfârșit lovitura și să cucerească un trofeu suprem. Dincolo, Portugalia este campioana en-titre a Europei, câștigătoarea Ligii Națiunilor, și nu poate fi scoasă din calculele pentru păstrarea cupei continentale!

CALIFICARE FĂRĂ PROBLEME

Naționala pregătită de Roberto Martinez nu a avut emoții în asigurarea accederii în optimile de finală, scoțând 9 din 9 puncte posibile într-o serie cu Danemarca, Rusia și Finlanda. Belgienii au controlat disputele, reușind să marcheze patru din cele șapte goluri din grupă după minutul 70.” Diavolii roșii” au motive de optimism înaintea acestei partide, ei reușind să treacă de faza optimilor de finală la fiecare din ultimele trei turnee majore.

Forța ofensivă a belgienilor este deja proverbială. Relevant este că Lukaku și compania au marcat minimum două goluri în 25 din ultimele 27 de partide oficiale! În același timp, elevii lui Martinez au primit numai două goluri în ultimele șase partide.

Să mai precizăm că din noiembrie 2018 încoace, Belgia a pierdut doar o dată, este vorba de un 1-2 în Anglia, în Liga Națiunilor!

MAI GREU PENTRU LUSITANI

Campioana europeană nu a ieșit fără emoții din” grupa morții”. Un 3-0 în start cu Ungaria, a fost urmat de un 2-4 cu Germania. Elevii lui Fernando Santos au scos un punct din confruntarea cu campioana mondială Franța (2-2), astfel că au ajuns în” Round Of 16” de pe locul 3 din serie.

11 goluri au înscris lusitanii în ultimele patru partide, fapt care face din Portugalia una din cele mai spectaculoase trupe de la Euro 2020. În fapt, șase din ultimele șapte partide ale ibericilor, amicale sau oficiale, au avut la final” Over 2,5 goluri”.

Lusitanii au două eșecuri în ultimele zece partide, având astfel un traseu recent mai puțin inspirat decât oponenții de duminică.

DOUĂ ZILE DE ODIHNĂ ÎN PLUS PENTRU BELGIENI

Un avantaj pentru reprezentativa de la Bruxelles este că ultimul ei meci s-a disputat cu două zile înainte de duelul Portugaliei cu Franța. Fundașul Alderweireld atrage însă atenția că lusitanii rămân foarte periculoși:” Este o formație foarte greu de bătut. Portugalia este o echipă care știe să joace meciurile tari de la marile turnee. Toată lumea vorbește despre Cristiano, unul din cei mai buni fotbaliști din lume, dar există la ei mulți jucători de calitate are îi creează oportunități”.

Ieșiți accidentați în partidă cu Franța, Danilo și Semedo se antrenează normal cu echipa, astfel că aproape sigur vor face parte din primul 11 al lui Fernando Santos.

LUKAKU SAU CRISTIANO?

De Bruyne își arată valoarea din plin și la acest Euro, dar ochii vor fi ațintiți sigur asupra principalilor marcatori. Romelu Lukaku a ajuns la 63 de reușite pentru națională, după reușita bifată în duelul cu Finlanda (2-0). Rata ofensivă perfectă a atacantului de la Inter este subliniată și de faptul că a marcat în șapte din ultimele opt sale partide jucate la națională și la echipa de club.

Dincolo, Cristiano Ronaldo este sinonim cu recordul.” Dublă” cu Franța l-a dus la 109 goluri internaționale, egalându-l astfel pe iranianul Ali Daei. În total, CR7 are 13 goluri înscrise la turneele finale de campionat european!

CÂT DE RELEVANTĂ VA FI ISTORIA?

Din 18 partide directe jucate, Portugalia are un mic avantaj, cu scorul de 6-5 la victorii. Lusitanii nu au cedat în fața Belgiei în ultimele cinci dueluri” head-to-head”, în care au agonisit trei victorii și două remize. Ultimul triumf belgian datează din septembrie 1989, atunci când Portugalia ceda la Bruxelles cu 0-3. De amintit că ultima partidă directă a fost echivalentă cu un 0-0, în iunie 2018, în cadrul unui joc amical.