Sătui de ignoranța autorităților locale, un grup de cetățeni din comuna Berghin s-au apucat să toaleteze singuri vegetația de pe marginea drumului. Șoseaua care leagă satul Henig de restul localităților învecinate a devenit impracticapil din cauza buruienilor.

Spirit civic pentru mai mulți cetățeni din Henig, oamenii au fost obligați să curețe marginea drumului comunal deoarece acesta a devenit impracticabil. Nici aluviunile și nici potopul ploilor căzute în ultima perioadă nu au reușit să blocheze legătura cu satul Henig precum a reușit dezinteresul Primăriei Berghin. Oamenii au cerut de-a lungul timpului ajutorul autorităților locale însă fără nici un rezultat.
Abandonați și fără nici măcar o șansă ca problema lor să fie rezolvată oamenii s-au apucat să curețe singuri marginile drumului pentru a prevenii posibile accidente provocate din cauza lipsei de vizibilitate. Cetăţenii localității sunt cu atât mai bulversați deoarece în satul Henig locuiesc chiar părinții prefectului de Alba, Nicolae Albu.



