Scumpiri în piețele din Alba Iulia : Ceapa verde, 5 lei legătura în luna noiembrie

0

Ceapa verde, un produs de bază în bucătăria românească, a ajuns să coste în piețele din Alba Iulia 5 lei pe legătură, în timp ce în aprozare prețul este ușor mai mic, de 4,90 lei. Aceste tarife sunt semnificativ mai mari față de anul trecut, când, în aceeași perioadă, o legătură se vindea cu 3-4 lei.

Vânzătorii explică scumpirile prin costurile mai mari ale producției în sere și ale transportului. „Este mult mai scump să producem în această perioadă, iar prețurile reflectă situația,” a declarat un comerciant din Piața Cetate.

Clienții resimt diferențele și sunt nemulțumiți de creșterea prețurilor. „Chiar dacă la aprozar e un pic mai ieftin, tot e scump pentru o legătură. Acum un an era mult mai accesibilă,” a spus o femeie care își face cumpărăturile săptămânal din piață.

Cu toate acestea, cererea pentru ceapa verde rămâne constantă, mai ales în pragul sărbătorilor de iarnă, când gospodinele o folosesc la diverse preparate. Rămâne de văzut dacă prețurile vor continua să crească sau dacă vor reveni la normal în sezonul următor.

Distribuie

Lasă un comentariu

Top