Explozie de cazuri noi de îmbolnăvire cu Coronavirus, în județul Alba: 45 cazuri raportate În ultimele 24 de ore. Crește și numărul deceselor. Precizări din partea DSP Alba

0

Explozie de infectări în județul Alba, după ce au depistate mai multe focare în această săptămână, la două echipe de fotbal din județ și o instituție publică (Inspectoratul Județean de Jandarmi Alba).

La nivelul județului Alba, în ultimele 24 de ore, potrivit datelor transmise de Institutul Național de Sănătate Publică, s-au înregistrat 45 cazuri noi de persoane infectate cu noul coronavirus.

Numărul total al persoanelor infectate cu COVID 19, a ajuns în Alba, la 1593 cazuri.

Dintre acestea, un total de 1151 persoane au fost declarate vindecate.

Din păcate un număr de 61 persoane, au pierdut lupta cu coronavirusul.

Marți, în Alba au fost prelucrate un număr total 847 de teste, 297 la Spitalul Județean de Urgență Alba, iar 550 la Direcția de Sănătate Publica Alba.

Numărul total de teste efectuate în județ, au ajuns la 73.425.

Direcția de Sănătate Publică Alba, a venit cu mai multe precizări în acest sens:

„Numărul crescut de cazuri din ultimele 24 de ore este determinat de identificarea a 3 focare care însumează 23 de cazuri de infectare cu Sars-Cov2.

Este vorba despre două echipe de fotbal din județ și despre o instituție publică.

La una dintre echipe au fost testate pozitiv 14 persoane, la cealaltă – 4 persoane, iar la instituția publică – 5 persoane. Persoanele pozitive au fost izolate, contacții carantinați, majoritatea persoanelor pozitive fiind asimptomatice. În total, circa 100 de persoane au fost testate până acum în contextul celor 3 focare.

Au fost luate toate măsurile care se impun pentru limitarea răspândirii virusului și stingerea focarelor”.

Distribuie

Lasă un comentariu

Top