A fost odată o industrie, a mineritului. Apoi un grup de interese care și-a pus în plan să o distrugă – pe bani mulți – urmând apoi ca această industrie să ajungă în mâinile interlopilor.
În anul 1998 se înființează Agenția Națională pentru Dezvoltarea și Implementarea Programelor de Reconstrucție a Zonelor de Minerit. Obiectivul general al acestei instituţii era complexul proces al reconstrucției economice și sociale al zonelor de minerit. Pe românește să rezolve problemele sociale a peste 120.000 de mineri cu ajutorul unor finanțări puternice de la bugetul de stat și Banca Mondială. Această instituție a avut în perioada 1998-2004, 5 conducători, toți fiind destituiți pentru management defectuos.
În paralel, în spatele acestui management defectuos, secretarul de stat Baican Gavril împreună cu directorii Unității de Management al Programului, domnii Turdean Nicolae (actualmente director General Cuprumin) și Mironovici Radu, trăgeau sforile prin recomandările studiului McKean (un consultant străin) și forțează astfel privatizarea Agenției. Mai exact politica reconstrucției economice și sociale a zonelor miniere nu mai era o politică guvernamentală și doar una privată, coordonată de un board avându-l în frunte tocmai pe Baican Gavril.
Remin Baia Mare, Ampelum Zlatna, Moldomin Moldova Nouă, IME Bălan, Min Bucovina victime ale acelor vremuri
Printr-o simplă semnătura dintre actualul director al Cuprumin, Nicolae Turdean și Silviu Ponoran, în perioada 2005-2006 uzina nouă de pe platforma „Ampelum” a dispărut sub târnăcoapele şi ciocanele căutătorilor de fier. Din clădiri şi hale nu a mai rămas nimic. Autorităţile au primit mulți bani și nu au cheltuit mai nimic, oamenii câştigau şi ei ceva bani, în condiţiile în care oricum nu aveau altă soluţie, iar colectorii de fier prosperau.
Acum, situaţia s-a mai schimbat, platforma Ampelum este adusă la forma cerută atunci de finanțatori și de autoritățile de mediu, acolo funcționează firme prospere care au schimbat radical situația economică a orașului. Dar nici asta nu e bine…Ce se întâmplă cu cei care au investit acolo ?
Același Nicolae Turdean, actualul director general al Cuprumin și Groparul Mineritului a tatonat de ceva timp un nou plan diabolic de a-și duce la bun sfârșit planul început. Așa urmează să înceapă o” dezvoltare accelerată” a Cuprumin.
Realitatea este alta pentru a primi mână liberă de la Ministerul Economiei și pentru a putea face trafic de influenţă pe banii statului Gruparul Mineritului Românesc analizează relansarea activităţii uzinei de la Zlatna prin atragerea de parteneri strategici, dar şi investitori străini, activitate care va impacta dezvoltarea mediului de afaceri din zonă pe orizontală şi vertical. Mai exact încearcă o nouă privatizare a societății din Abrud folosind drept momeală platforma Ampelum.
Alexandru Petrescu, ministrul Economiei, a avut zilele trecute o întrevedere cu primarul oraşului Zlatna, Silviu Ponoran, directorul Cupru Min SĂ Abrud, Nicolae Turdean și Ilan Laufer, secretar de stat în Ministerul pentru Mediul de Afaceri, Comerţ şi Antreprenoriat, pe tema valorificării, la adevăratul potenţial, a resurselor minerale ale României în zona Munţilor Apuseni, unde acţionează singura companie minieră de exploatare a minereurilor neferoase din ţară, Cupru Min SĂ. Un subiect bun, de apreciat dar din păcate fără finalitate. Cu cele 30 de milioane de euro Cuprumin nu își poate rezolva nici măcar problemele de mediu.
În toată această campanie media nu este vorba despre dezvoltarea Ampelum Zlatna, este doar finalul pentru Cuprumin Abrud!


Un comentariu
Romania este tara in care se fura cel mai mult.