Miercuri, ora 20:00 Filmul documentar „Unde ești, Adame?”, pe scena Casei de Cultură a Studenților din Alba Iulia

0

Casa de Cultură a Studenților din Alba Iulia va găzdui miercuri, 15 noiembrie, cu începere de la ora 20.00, proiecția filmului documentar „Unde ești, Adame?”.

Filmul „Unde ești, Adame?” surprinde viața în Mănăstirea athonită Dochiariu în vremea stăreției Arhim. Grigorie, fiind o producție a arhid. Alexandru Plisk, în regia lui Alexandru Zaporoschenko.

Realizatorii au așteptat timp de șase ani binecuvântarea părintelui stareț Grigorie pentru a face filmul, apoi au filmat timp de patru ani, în zece expediții făcute în Sfântul Munte.

Potrivit mărturiei regizorului filmului, „Unde ești, Adame?” nu este doar un film de promovare a vieții monahale athonite, ci are scopul de a prezenta traiul zilnic al monahilor, care își sfințesc viața în acele locuri.

Evenimentul este organizat, la inițiativa tinerilor teologi, de Facultatea de Teologie Ortodoxă, ASCOR – filiala Alba Iulia și Casa de Cultură a Studenților.

Intrarea este liberă, în limita locurilor disponibile, participanții având ocazia să îl întâlnească pe producătorul filmului.

Distribuie

Lasă un comentariu

Top