A urcat beat la volan. Șofer din Ceru Băcăinți, depistat în trafic de polițiști, având o alcoolemie 0,65 mg/l alcool pur în aerul expirat

0

Un șofer din comuna Ceru Băcăinți, a fost depistat duminică seară, la un control în trafic de către polițiști, la volanul mașinii pe care o conducea, având o alcoolemie de 0,65 mg/l alcool pur în aerul expirat.

Șoferul turmentat se va alege cu dosar penal.

La data de 23 octombrie 2022, în jurul orei 19,00, polițiștii Secției 2 Poliție Rurală Vințu de Jos au depistat un tânăr de 23 de ani, din comuna Ceru-Băcăinți, județul Alba, în timp ce conducea un autoturism, pe raza localității Ceru-Băcăinți, fiind sub influența băuturilor alcoolice.

În urma testării conducătorul auito cu aparatul etilotest, a rezultat valoarea de 0,65 mg/l alcool pur în aerul expirat, motiv pentru care a fost condus la spital unde i-au fost recoltate mostre de sânge, în vederea stabilirii alcoolemiei.

Față de conducătorul auto, cercetările sunt continuate sub aspectul săvârșirii infracțiunii de conducere sub influența alcoolului.

Distribuie

Lasă un comentariu

Top