A urcat beat la volan. Șofer din Valea Lungă, depistat în trafic de polițiști, având o alcoolemie 0,50 mg/l alcool pur în aerul expirat

0

Un șofer din comuna Valea Lungă, a fost depistat luni dimineața, la un control în trafic de către polițiștii din Blaj, în timp ce se afla la volanul unei mașini, având o alcoolemie de 0,50 mg/l alcool pur în aerul expirat.

La data de 15 mai 2023, în jurul orei 10.00, polițiștii din Blaj au depistat un bărbat de 53 de ani, din comuna Valea Lungă, în timp ce conducea un autoturism, pe o stradă din municipiu,fiind sub influența băuturilor alcoolice.

În urma testării bărbatului, cu aparatul etilotest, a rezultat valoarea de 0,50 mg/litru alcool pur în aerul expirat, motiv pentru care a fost condus la spital, unde i-au fost recoltate mostre de sânge, în vederea stabilirii alcoolemiei.

Fiind în continuarea cercetărilor, polițiștii au constatat faptul că autorizația de circulație provizorie emisă pentru autovehiculul condus de acest bărbat este expirată.

Față de conducătorul auto, cercetările sunt continuate sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de conducere sub influența alcoolului și punerea in circulație sau conducerea unui vehicul neînmatriculat.

Distribuie

Lasă un comentariu

Top