Festivitate de premiere la ISU Alba: Unul dintre pompieri a participat la misiunea de salvare de la Râpa Roșie, iar celălalt salvator, s-a destins la competiții sportive

0

În Cetatea Alba Carolina, a avut loc joi festivitatea de premiere organizată de către Inspectoratul pentru Situații de Urgență Alba Iulia, a doi pompieri care s-au destins de-a lungul anului, în cadrul instituției.

Unul dintre pompierii premiați, a participat la misiunea de salvare de la Râpa Roșie, iar celălalt pompier, a câștigat medalii și titluri importante la competițiile sportive, destinate reprezentanților MAI.

„Mișu și Sebi (așa cum le spun colegii), doi dintre pompierii merituoși ai ISU Alba!

Sebi a participat la misiunea de salvare a celor 2 copii căzuți în zona Râpei Roșii. Extragerea acestora a putut fii făcută doar prin trolierea de către elicopterul SMURD.

Acesta nu a ezitat nici măcar o secundă în a pune în aplicare toate abilitățile pe care le-a dobândit de-a lungul anilor, iar prin reacția imediată și coordonarea eficientă a forțelor venite în sprijin, s-a reușit identificarea și extragerea în siguranţă a copiilor.

Mihai, câștigător al titlului de Cel Mai Puternic Pompier in anul 2019, iar de curând a reuşit să ocupe prima treaptă a podiumului, la categoria + 100 kilograme, devenind astfel campion naţional la judo la Campionatul organizat de Ministerul Afacerilor de Interne.

De menționat este faptul că, până la momentul de față acesta mai are în palmares medalii de aur, argint şi bronz câștigate la Campionatul Național de Judo, cât și rezultate remarcabile la competițiile, Cel mai puternic pompier” din Polonia, Austria, Ungaria și Germania.

Celor doi le-au fost aduse mulțumiri de către comanda inspectoratului pentru performanțele remarcabile la diferite competiții, dar și pentru devotamentul, profesionalismul și dedicarea de care aceștia dau dovadă în fiecare zi!”.

Distribuie

Lasă un comentariu

Top