Două femei au fost rănite, în urma unui accident de circulație, care a avut loc vineri seară în localitatea Lancrăm.
În evenimentul rutier, au fost implicate două mașini, care au intrat în coliziune, din cauza unui șofer care consumase băuturi alcoolice.
La data de 4 martie 2022, în jurul orei 19,40, polițiștii din Sebeș au intervenit, pe raza localității Lancrăm, pentru soluționarea unui accident rutier, soldat cu victime omenești.
Din primele cercetări efectuate la locul producerii accidentului a rezultat că, în dreptul intersecției cu strada Veche, un bărbat de 49 de ani, din Sebeș, în timp ce conducea un autoturism, a intrat în coliziune cu un autoturism condus de un bărbat de 41 de ani, din Sebeș.
În urma accidentului, o femeie de 48 de ani și o tânără de 25 de ani, ambele pasagere în primul autoturism, au suferit leziuni corporale ușoare și au fost transportate la spital.
În urma testării conducătorilor auto, cu aparatul etilotest, a rezultat că cel de 49 de ani era sub influența băuturilor alcoolice, valoarea indicată fiind de 0,45 mg/l alcool pur în aerul expirat, motiv pentru care a fost condus la spital unde i-au fost recoltate mostre de sânge, în vederea stabilirii alcoolemiei.
Față de acesta, cercetările sunt continuate sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de conducere sub influența alcoolului și vătămare corporală din culpă.