În ultimele 24 de ore, forțele de ordine din județul Alba au desfășurat acțiuni ample, în sistem integrat, pentru a combate faptele de natură penală și contravențională și pentru a asigura liniștea cetățenilor din județ. Polițiștii și jandarmii au utilizat aplicația eDAC pentru a verifica atât persoane, cât și autovehicule.

În total, au fost efectuate 298 de verificări de persoane și 208 de autovehicule, cu scopul de a preveni și combate posibile fapte ilegale. De asemenea ,au fost efectuate 49 de testări pentru a verifica dacă șoferii conduceau sub influența alcoolului sau a altor substanțe.
În urma acestor controale, au fost constatate 84 de abateri contravenționale, majoritatea legate de încălcarea normelor de circulație rutieră.
Pentru neregulile depistate, forțele de ordine au aplicat sancțiuni în valoare totală de 20.395 de lei. Aceste acțiuni vor continua și în zilele următoare, autoritățile urmărind să mențină un mediu sigur și liniștit pentru locuitorii județului Alba.