După ce noua lege care permite carantina și izolarea la domiciliu a persoanelor cu Covid-19, dar și internarea acestora în spital, în anumite condiții, a intrat în vigoare, marți, 21 iulie, au fost emise 4 decizii de izolare în spital, a persoanelor confirmate pozitiv cu SARS- COV – 2, acestea refuzând internarea în unitățile medicale.
Alte 106 de persoane sunt în izolare la domiciliu și se află sub monitorizare medicală, conform DSP.
Sâmbătă, la nivelul județului Alba au fost înregistrate 19 cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus.
Vineri, în Alba au fost prelucrate 806 de teste la Direcția de Sănătate Publică Alba. Numărul total de teste efectuate la nivel de județ a ajuns la 38.835.

Numărul de persoane infectate cu noul coronavirus internate în spitalele din județ, a ajuns la 119, iar 69 de persoane se află în izolare la domiciliu.